Szukasz domu swoich przodków z Dolinian? Pomóż naleźć księgę wieczystą wsi!

Podczas poszukiwań w sieci natrafiłem na taką wzmiankę zamieszczoną w Gazecie Lwowskiej nr 190, z dnia 24.08.1938 r. – dotyczącą.

Obwieszczenie o licytacji własności Michała Nawankiewicza przez Komornika Sądu grodzkiego w Gródku Jagiellońskim, Witolda Podwina dotyczy sprzedaży w drodze przetargu w dniu 29.09.1938 r. nieruchomości wiejskich:

  1.  2/3 niewydzielonych części realności obj. lwh. 540 ks. Doliniany […] łącznej powierzchni 2003 m. kw.,
  2.  2/3 niewydzielonych części realności obj. lwh.577 ks. Doliniany […]  łącznej powierzchni 7 ha. 69 a. 66 m kw.

[…] Na parceli bud. lk. 8 znajdują się dom mieszkalny parterowy oznaczony Nr 97. Nieruchomości są położone we wsi Doliniany, gm. Rodatycze, pow. Gródek Jag. (Księgi hipoteczne powyższych nieruchomości znajdują się w Sądzie grodz. w Gródku Jagiell.) […].

Co wynika z powyższej treści?

  1. Dom nr 97 położony w Dolinianach należał (może i też mieszkał) Michał Nawankiewicz.
  2. Nieruchomości mają swoje oznaczenia geodezyjne i wieś Doliniany miała swoją księgę wieczystą! A stąd już krok choć milowy do jej odszukania!

Zauważcie: ,, 2/3 niewydzielonych części realności obj. lwh. 540 ks. Doliniany” Co oznacza skrót ,,obj. lwh”? Odpowiednik współczesnego nr działki czy arkuszu mapy? Skrót ,,Ks.” z pewnością oznacza księga.

Pytanie drugie jakie się nasuwa – gdzie znajduje się księga? Na trop można wpaść po czytaniu dalszej części ww. obwieszczenia komornika.

,,Księgi hipoteczne powyższych nieruchomości znajdują się w Sądzie grodz. w Gródku Jagiell.)”

A więc z pewnością księga wieczysta Dolinian znajdowała się do września 1939 roku w Sądzie grodzkim w Gródku Jagiellońskim.

Pytanie gdzie jest teraz? Czy wskutek zawieruchy wojennej zginęły? A może znajdują się w ukraińskim archiwum lwowskim? A może gdzieś w Polsce? Pomóżcie szukać!

Księga pomogłaby z pewną dokładnością – gdzie znajdował się dom naszych przodków i ich działki. To istotna wiedza, więc warto szukać! I proszę jak z mało ważnej dla mnie wzmianki w Gazecie Lwowskiej przeszedłem do zupełnie innej sprawy – sprawy zamieszkania moich (i Waszych) przodków!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s