Szukasz domu swoich przodków z Dolinian? Pomóż naleźć księgę wieczystą wsi!

Podczas poszukiwań w sieci natrafiłem na taką wzmiankę zamieszczoną w Gazecie Lwowskiej nr 190, z dnia 24.08.1938 r. – dotyczącą.

Obwieszczenie o licytacji własności Michała Nawankiewicza przez Komornika Sądu grodzkiego w Gródku Jagiellońskim, Witolda Podwina dotyczy sprzedaży w drodze przetargu w dniu 29.09.1938 r. nieruchomości wiejskich:

  1.  2/3 niewydzielonych części realności obj. lwh. 540 ks. Doliniany […] łącznej powierzchni 2003 m. kw.,
  2.  2/3 niewydzielonych części realności obj. lwh.577 ks. Doliniany […]  łącznej powierzchni 7 ha. 69 a. 66 m kw.

[…] Na parceli bud. lk. 8 znajdują się dom mieszkalny parterowy oznaczony Nr 97. Nieruchomości są położone we wsi Doliniany, gm. Rodatycze, pow. Gródek Jag. (Księgi hipoteczne powyższych nieruchomości znajdują się w Sądzie grodz. w Gródku Jagiell.) […].

Co wynika z powyższej treści?

  1. Dom nr 97 położony w Dolinianach należał (może i też mieszkał) Michał Nawankiewicz.
  2. Nieruchomości mają swoje oznaczenia geodezyjne i wieś Doliniany miała swoją księgę wieczystą! A stąd już krok choć milowy do jej odszukania!

Zauważcie: ,, 2/3 niewydzielonych części realności obj. lwh. 540 ks. Doliniany” Co oznacza skrót ,,obj. lwh”? Odpowiednik współczesnego nr działki czy arkuszu mapy? Skrót ,,Ks.” z pewnością oznacza księga.

Pytanie drugie jakie się nasuwa – gdzie znajduje się księga? Na trop można wpaść po czytaniu dalszej części ww. obwieszczenia komornika.

,,Księgi hipoteczne powyższych nieruchomości znajdują się w Sądzie grodz. w Gródku Jagiell.)”

A więc z pewnością księga wieczysta Dolinian znajdowała się do września 1939 roku w Sądzie grodzkim w Gródku Jagiellońskim.

Pytanie gdzie jest teraz? Czy wskutek zawieruchy wojennej zginęły? A może znajdują się w ukraińskim archiwum lwowskim? A może gdzieś w Polsce? Pomóżcie szukać!

Księga pomogłaby z pewną dokładnością – gdzie znajdował się dom naszych przodków i ich działki. To istotna wiedza, więc warto szukać! I proszę jak z mało ważnej dla mnie wzmianki w Gazecie Lwowskiej przeszedłem do zupełnie innej sprawy – sprawy zamieszkania moich (i Waszych) przodków!

Reklamy

One response to “Szukasz domu swoich przodków z Dolinian? Pomóż naleźć księgę wieczystą wsi!

  1. Pomocne bylyby na pewno mapy katastralne (np. austriackie), niedawno zostały opublikowane te, które dotyczą obecnie polskiej części galicji (od krakowa po granicę wschodnią). są tam bardzo dokładnie oznaczone położenia i numery działek oraz połozenia i numery domów. prawdopodobnie ta ukraińska część jest w ukraińskim archiwum państwowym i nie jest udostępniana w sieci.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s